... od nápadu k výrobku

Elektrotechnika

Zajišťuji komplexní proces výroby elektronického zařízení dle požadavků zákazníka v jednotlivých krocích:

1. Návrh schématu zapojení s ohledem na plněnou funkci a s přihlédnutím k dostupnosti součástek a jejich ceně pro případnou seriovou výrobu. Většinou se zaměřuji na aplikace pracující s digitálním signálem, s analogovým signálem pracuji maximálně ve vstupní části, tzn. nevěnuji se vývoji analogových věcí jako jsou například audio zesilovače a podobně. Mojí doménou jsou aplikace s použitím MCU firmy Atmel AVR, STM8 a využívání dostupných periferií pro komunikaci, oměřování signálů a jejich zpracování až po případné zobrazení na znakovém či grafickém displeji. Pro narocnejší aplikace pak používám ARM procesory STM32.

2. Navrh plošného spoje se snažím realizovat co nejjednošuji, ve většině případu na maximálně dvouvrstvém spoji. Upřednostňuji variantu pro SMD montáž součástek o velikosti 0402, 0805 nebo 1206 , díky které je možné dosahovat kompaktních rozměru výsledného plošného spoje. Samozřejmostí je rozlévání mědi a stínění které předchází případným problémům s rušením signálu.

Schéma zapojení    Návrh DPS


3. Výrobu DPS zadávám externí firmě s kterou spolupracuji již delší dobu. Osazení provádním ručně, buď ručním pájením a nebo osazením součástek do pájecí pasty a následným zapájením v reflow peci.

4. Samozřejmostí je oživení a odladění výsledné desky. K dispozici je dvoukanálový osciloskop, generáror funkcí, 8-kanálový logický analyzátor, zdroje napětí a multimetry, přesné měření spotřeby bateriových zařízení, teplotní komora - tedy vše potřebné pro důkladnou prověrku.

Výstupem pro zákazníka není jen samotné zařízení, ale i veškeré podklady nutné pro výrobu DPS, osazení, a testování

Software a firmware

K vyvinute elektronice je v případě použití procesoru nutné napsat příslušný firmware. Ten jsem schopen psát buď v C (v prostředí Atmel Studio) nebo Pascal (v prostředí microPascal for AVR), aplikace náročné na časování pak kombinuji s assemblerem, kde mám uplnou kontrolu nad vším. Pro ARMové procesory používám vývojové prostředí MBED a jazyk C++.
Testovaci aplikace pro PC jsem opět schopen psát buď v C (prostředí Code Block) nebo Pascal (prostředí Lazarus, které je volnou alternativou k Delphi)

Embedded systémy

Další z oblastí kde mám více než 10 letou praxi je kontrukce embeddovaných zařízení. Nejčastěji se jedná o informační kiosky, POS, ATM a hrací automaty. Navrhnout vhodnou kombinaci PC desky, displeje, dotykového panelu, tiskárny a dalšího příslušenství ve funkční celek podpořený embeddovaným operačním systémem muže představovat hodně tvrdý oříšek. Rád pomohu svým know-how, můžete tak předejí mnoha starostím a problémům s kompatibilitou, zapojením, přehříváním na slunci,...

Programovací jazyky

C/C++
Assembler
Pascall
HTML
CSS


SW nástroje

Electronic Workbench
Eagle 9.2.0
Atmel Studio 6.2
ST Visual Develop
MicroPascal PRO for AVR 6.0.0
Lazarus 1.2.4
Notepad++
MBED


HW vybavení

osciloskop FNIRSI 1014D (2x100 MHz)
osciloskop Tesla BM-574 (1x25 MHz)
generator funkcí FNIRSI (10 MHz)
RC generator Tesla BM-534 (10 MHz)
8-kanalový logický analyzátor Saleae
Vector Network Analyzer NanoVNA (3GHz)
laboratorní zdroj RXN-303D
laboratorní zdroj Diametral P230R51D
RLC multimetr ET-430
multimetr MY-64
multimetr SOLID RE830B
digital thermometer 6802 II
USB AVR ISP Programator
USB AVRISP MK2 Tool
USB ST Link V2 programmer

pájecí stanice Solomon SL-30
rework stanice YIHUA 902A
dispenser YDL-983A
pájecí pec PUHUI T-962

1 / 6
Rok 2014
2 / 6
Rok 2013
3 / 6
Rok 2013
4 / 6
Rok 2015
5 / 6
Rok 2015
6 / 6
Rok 2017

KONTAKT:

Lukáš Bier, MSc
Internátní 1918
56501 Choceň
Česká Republika

Mail: vyvoj@embedded-systems.cz
Skype: embedded-systems.cz